Psychoterapeuta Kraków

terapii psychologicznej? Na ogół nie myślimy o nich dobrze. Nawet, jeżeli sprawa mogłaby dotyczyć kogoś bliskiego. W społeczeństwie panuje już od bardzo długiego czasu błędny stereotyp, że ludzie uczęszczający do psychologa lub do

Psychoterapeuta Kraków Psychoterapeuta Kraków

Czym jest dla nas psychoterapia? Jak traktowane są przez nas spotkania z lekarzem tej specjalności? Co myślimy o ludziach, którzy biorą udział w takich spotkaniach, w regularnej terapii psychologicznej? Na ogół nie myślimy o nich dobrze. Nawet, jeżeli sprawa mogłaby dotyczyć kogoś bliskiego. W społeczeństwie panuje już od bardzo długiego czasu błędny stereotyp, że ludzie uczęszczający do psychologa lub do psychiatry są wariatami, których należy omijać z daleka, ponieważ mogą oni coś nam zrobić. Tak, może jeszcze kilkadziesiąt lat temu tak było. Jednak obecnie wiele osób zgłaszających swoje problemy nie ma wariactw, które mogą doprowadzić do drastycznych czynów. W dużej mierze są to ludzie, którzy są wyczerpani psychiczne nie wiedzący jak mają odzyskać radość życia lub też chcą oni naprawić relacje ze swoimi najbliższymi, ponieważ gdzie zagubili pewne poczucie bliskości np. w pogoni za pieniądzem. Terapia grupowa lub terapia indywidualna może być często jedynym ratunkiem przed popełnieniem jakiejś głupoty, np. samobójstwa. Spotykanie się z psychologiem na terapii może być traktowane przez nas poważnie. Nie należy jednak szykanować osób, które uczęszczają na takie spotkania, ponieważ w ten sposób możemy wyrządzić im krzywdę. Zawsze należy okazać im wsparcie, dobre słowo i nigdy nie należy zostawiać takich osób. Chyba, że sam lekarz orzeknie, iż dana osoba musi być izolowana od społeczeństwa, to można jak najbardziej w trosce o swoje bezpieczeństwo i życie zrezygnować z kontaktów z daną osób.

Szybkie tempo życia, nastawienie na osiąganie celów i konsumpcjonizm przyczyniają się do chorób cywilizacyjnych, jakimi są depresja i nerwice. Niepokojącym zjawiskiem jest fakt, że dotyka to coraz młodszych osób, często dzieci. Zbyt wygórowane wymagania i presja społeczna na dobre wyniki w nauce oraz problemy w domu powodują napięcia, z którymi młodzi ludzie sobie nie radzą. Niezmiernie istotna jest obserwacja własnych zachowań i reakcji organizmu na stres. Jeżeli zauważymy niepokojące objawy powinniśmy się zgłosić do specjalisty jakim jest psycholog. Obserwujmy również nasze dzieci, każde nietypowe zachowanie powinno być dla nas sygnałem, że dzieje się coś złego. Doświadczony psycholog powinien pomóc nam i naszym pociechom. Skutecznym rozwiązaniem może okazać się psychoterapia, którą może zalecić nam psycholog. Jest niezwykle pomocna na wczesnym etapie zaburzeń emocjonalnych. Często wystarcza, by przynieść nam ulgę w postaci redukcji napięcia i lepszego samopoczucia. Pozwala nazwać nam nasze problemy i radzić sobie z nimi w codziennym życiu. Często indywidualna terapia to jednak za mało. Zdarzają się sytuacje, że do osiągnięcia celu potrzebna jest terapia grupowa. Może dotyczyć całej rodziny lub tylko partnerów jeżeli problem dotyczy relacji między nimi. W sytuacji kiedy nasze problemy wykraczają poza możliwości wparcia psychologicznego, zostaniemy skierowani na konsultacje psychiatryczną. Zdarzają się sytuacje, w których bez wsparcia farmakologicznego psychoterapia nie jest wystarczająco efektywna do osiągnięcia stanu emocjonalnej równowagi.

Zajęcia grupowe w wielu przypadkach potrafią dawać znakomite rezultaty. Psychoterapia bardzo często z nich korzysta, ponieważ wielu osobom pomaga możliwość podzielenia się swoimi problemami z innymi, bezstronnymi uczestnikami zajęć. Terapia grupowa dzielona jest zwyczajowo na kilka rodzajów. Można ją podzielić na grupy otwarte oraz zamknięte. Grupa otwarta charakteryzuje się tym, że trwa cały czas. Uczestnicy mogą do niej dołączyć na każdym etapie. Oznacza to, że wielu nowych uczestników jest na zupełnie innym poziomie terapii. Nowe osoby mają możliwość korzystania z doświadczeń starszych stażem uczestników. W przypadku grupy zamkniętej wszyscy uczestnicy rozpoczynają terapię w tym samym momencie, znajdują się na tym samym poziomie terapii. Optymalna liczba uczestników powinna oscylować w okolicach 9 lub 11. To gwarantuje kameralną atmosferę oraz komfort wypowiedzi dla każdego uczestnika. Terapia grupowa przynosi rezultaty w określonych okolicznościach. Jest ona dedykowana do osób mających trudności z odnajdywaniem się w społeczeństwie. W grupach znajdziemy wiele osób z zaburzeniami osobowości. Uczestnictwo w terapii grupowej ma tę zaletę, że każdy pacjent otrzymuje wsparcie ze strony pozostałych uczestników. Zawsze zostaje wysłuchany, otrzymuje rady, co do każdej sytuacji. Chory ma świadomość tego, że w swoich problemach nie pozostaje osamotniony. Zwiększa szanse na wyleczenie. Terapia może okazać się kluczem do poprawy funkcjonowania w społeczeństwie, przełamania większych barier.

Psychoterapia jest jedną z metod leczenia ludzkiej psychiki. W trakcie psychoterapii osoby na nią uczęszczające uczą się myśleć w konkretny sposób, radzić sobie z lękami, gwałtownymi emocjami. Psychoterapeuta jest ogólnie osobą, która stara się wyznaczyć sposób myślenia osobie chorej, a przy tym udziela jej potrzebnego wsparcia. Jedną ze skuteczniejszych rodzajów psychoterapii jest terapia grupowa. Polega ona na zebraniu niewielkich grup ludzi, którzy zmagają się z tym samym schorzeniem, problemem. Tego typu terapia często jest nazywana grupami wsparcia, ponieważ przede wszystkim na sesjach udziela się wsparcia osobom, które zmagają się z tymi samymi problemami. Oczywiście na takich sesjach również obecny jest psychoterapeuta, który zadaje pytania, prowadzi ogólnie całe spotkanie. Grupy wsparcia mają przede wszystkim na celu pokazanie osobom chorym, zmagającym się z problemami, że nie tylko one zmagają się z podobnymi problemami. Jeżeli widzi się, że ktoś kto ma podobne problemy z upływem czasu i przy odpowiednich staraniach zaczyna radzić sobie lepiej, to ma się świadomość tego, że on też może sobie z takim problemem poradzić. Ponadto lepiej określony problem zrozumieją osoby, które również się z nim zmagają. Przy schorzeniach typowo psychicznych niezwykle ważne dla każdego pacjenta jest zrozumienie, dlatego też wśród osób posiadających podobne doświadczenia z pewnością poczuje się lepiej, swobodniej, a to tylko może pomóc w wyzdrowieniu. Dlatego też terapie grupowe są tak bardzo skuteczne.

Każdy z nas boryka się z problemami dnia codziennego. Czasami są to większe, czasami mniejsze problemy. Zdarzają się jednak sytuacje, z którymi nie jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie. Czy warto skorzystać z psychoterapii? Nie warto czekać Nie z każdym problemem możemy poradzić sobie samodzielnie. W takiej sytuacji warto poszukać pomocy kogoś, kto jest w stanie nakierować nas na rozwiązanie. Psychoterapia jest sposobem na poznanie siebie oraz metody wyjścia z problemów. Już przyznanie się do tego, że ma się problem, z którym nie jesteśmy w stanie samodzielnie sobie poradzić, to ogromna odwaga. Jest to również pierwszy krok do wyjścia z problemu. Uzmysłowienie sobie, że problem istnieje i trzeba z nim walczyć to początek bardzo długiej i wyboistej drogi. Samemu czy w grupie? Pytaniem, na które trzeba sobie odpowiedzieć przed rozpoczęciem psychoterapii jest sposób, w jaki pacjent chce pracować. Psychoterapia może odbywać się na spotkaniach indywidualnych bądź w grupach. Część pacjentów uważa, że spotkania z terapeutą to tak osobista sprawa, że powinny odbywać się wyłącznie w obecności terapeuty. Dla wielu osób jednak idealnym rozwiązaniem jest terapia grupowa, gdzie z innymi osobami mogą podzielić się swoimi odczuciami i wątpliwościami. Terapia grupowa to również szansa na zobaczenie sukcesów innych pacjentów i nabranie wiary we własną moc. Sukces innych pacjentów może wzmacniać. Dać wiarę, że skoro komuś się udało, to może i mi się uda. Wybór terapii jest uzależniony od preferencji oraz charakteru pacjenta. Jest on niezmiernie ważny, by pracować w sprzyjających warunkach.