Crossfit- nowa moda?

osowywane są do rodzaju sportu, jaki uprawiają oraz do tego, jak silnym treningom są poddawani w danym momencie. Jeżeli przygotowują się do jakichś ważnych zawodów, to będą musieli zrezygnować z jedzenia wielu potraw, natomiast po

Crossfit- nowa moda?

Ustalanie planów dietetycznych dla sportowców

Diety dla sportowców ustalane są przez ich dietetyków i lekarzy sportowych. Dlatego zestawy dietetyczne przeznaczone dla sportowców dostosowywane są do rodzaju sportu, jaki uprawiają oraz do tego, jak silnym treningom są poddawani w danym momencie. Jeżeli przygotowują się do jakichś ważnych zawodów, to będą musieli zrezygnować z jedzenia wielu potraw, natomiast pomiędzy różnymi zawodami będą mogli od czasu do czasu pozwolić sobie na niewielkie przyjemności.

Jednak bardzo często jest tak, że te dni, w których sportowiec może sobie pozwolić na sięgnięcie po jakąś przekąskę są wpisywane do ustalanego planu dietetycznego. Wówczas dietetyk może dokładnie pilnować diety swojego podopiecznego. Jednak to sam sportowiec musi przede wszystkim na siebie uważać.


Lekkostrawne zestawy kolacji dla sportowców

Wielu sportowców musi stosować diety lekkostrawne i odchudzające. Dzieje się tak dlatego, że są oni zobowiązani do utrzymywania stałej i niskiej masy ciała, a niektórzy z nich zostają również zobowiązani do zrzucenia kilku kilogramów. Dlatego dietetycy układają dla takich sportowców odpowiednie diety.

Ze szczególną uwagą przygotowują dla swoich podopiecznych zestawy obiadowe i wieczorne. Dzieje się tak dlatego, że wprawdzie śniadanie jest uważane za najważniejszy posiłek dnia, ale samo śniadanie zostanie jeszcze dobrze przetrawione, natomiast spalanie obiadu musi być już przeprowadzane bardziej intensywnie, jeżeli sportowiec chce utrzymać swoją dotychczasową masę ciała. Musi również uważać na to, jakie potrawy będzie zjadał na kolacje.


Kwestia kreatyny w Wikipedii

W latach 90. XX wieku kreatyna zyskała szczególny rozgłos jako naturalny sposób na zwiększenie wyników sportowych i budowanie beztłuszczowej masy ciała. Stwierdzono, że ogólna zawartość kreatyny w mięśniach szkieletowych jest zwiększona po doustnym podaniu suplementów diety, a zawartość ta różni się i zależy od wielu czynników, m.in. od poziomu spożycia węglowodanów, rodzaju aktywności fizycznej i typu włókien mięśniowych. W skutek tego zaczęto stosować kreatynę w charakterze dodatku do suplementów diety stosowanych przed treningiem10. Na rynku dostępne są różne formy kreatyny, m.in. cytrynian, jabłczan, ester etylowy, azotan, chlorowodorek, glukonian, ?-ketoglutaran i orotan

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kreatyna