Czynniki zmniejszające ryzyko zachorowania na Alzheimera
Lekarze nie są zgodni co do przyczyn występowania choroby Alzheimera, jednak są pewne badania, które wskazują na czynniki zmniejszające szansę na zachorowanie. Do wskazywanych czynników zalicza się wykazana w badaniach dieta śródziemnomorska, niesteroidowe środki przeciwzapalne, ale również kontakty społeczne, zaangażowanie intelektualne i gra na instrumentach.
Za czynniki zwiększające ryzyko choroby podaje się na przykład ekspozycja na rozpuszczalniki, podaż metali np. glinu, cukrzyca i czynne i bierne palenie tytoniu (papierosy). Należy jednak pamiętać, że niektóre z tych badań nie sa jednoznaczne, a lekarze nie są pewni co konkretnie wywołuje tą chorobę.
Alois Alzheimer - dorobek naukowy. Wikipedia
Wprawdzie Alzheimer już wielokrotnie wcześniej natykał się na pacjentów z podobnymi objawami, byli oni jednak w wieku przeważnie co najmniej 70 lat. Alzheimer poświęcił pacjentce wiele uwagi, cierpliwie prowadząc przez najbliższe tygodnie dalsze rozmowy. Podczas tych rozmów Auguste wielokrotnie żałośnie powtarzała ?ach Gott? (o Boże). Podczas jednej z rozmów kilkakrotnie wyznała ?można by powiedzieć, że sama się zagubiłam? (ich habe mich sozusagen selbst verloren).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Alois_Alzheimer
Diagnostyka Alzheimera
Alzheimer to choroba ciężka do zdiagnozowania i jej przebieg różni się od pacjenta do pacjenta. Najważniejszym punktem diagnozy jest analiza historii choroby oraz wywiad rodzinny i środowiskowy. Już na takiej podstawie można postawić w większości przypadków trafną diagnozę.
Dodatkowo wykonuje się badania neuropsychologiczne gdzie pacjent ma za zadanie skopiować obrazek, odejmować liczby seryjnie lub zapamiętać słowa i zdania. Jako bardziej bezpośrednią metodę diagnostyczną uważa się skan PET mózgu osoby z podejrzeniem choroby Alzheimera, Wyniki tego skanu połączone z pozostałymi metodami prowadza do poprawnej diagnozy.